Novice
  Članek

EUR<>SIT
EUR
SIT
Dossier korupcija: Projekt Lukenda za zmanjšanje sodnih zaostankov - nekaj predlogov
Projekt Lukenda za zmanjšanje sodnih zaostankov - nekaj predlogov
15.12.2005 ob 07:13

Ministrstvo za pravosodje:

 

Projekt Lukenda 

 

Minister za pravosodje dr. Lovro Šturm je na novinarski konferenci, 12. decembra 2005 predstavil načrt odprave sodnih zaostankov do 31.12.2010 z naslovom Projekt Lukenda. 

 

Projekt Lukenda  je operativni delovni načrt za odpravo sodnih zaostankov, v katerem so navedeni vsi glavni in drugi ukrepi ter operativni načrt. Glavni ukrepi za zagotovitev večje učinkovitosti sodstva in odpravo sodnih zaostankov so zagotovitev prostorskih pogojev, dodatna zagotovitev in organiziranje strokovnega osebja za določen čas ter stimulativno nagrajevanje sodnega osebja za odpravljanje sodnih zaostankov.

 

PDF dokument s predstavitvijo projekta se nahaja tukaj.

 

 


 

Naš predlog:

 

Da bi prišel učinek plačila po delu bolj do izraza, je potrebno zmanjšati nestimulativni fiksni del plače sodnikov, ki je previsok in zato sodniki podležejo lenobi, ker vedo, da bodo za svoje delo dobili enako plačilo. Sicer je kapitalno napako v tem pogledu naredilo Ministrstvo za javno upravo, oziroma natančneje Gregor Virant, ki je nepremišljeno in čisto brez veze povečal plačo sodnikom. To kaže, da Virant očitno ni preveč ekonomsko podkovan.

 

Torej. Da bi se stimuliralo delo sodnikov, jim je potrebno najprej znižati fiksni del plače in nato prek posebnega sistema nagrajevanja dodajati "variabilne" pribitke na osnovno plačo. Po našem mnenju bi morala osnovna (fiksna) plača sodnikov znašati nekje 65-70% sedanje plače. 30% do 35% pa bi predstavljal variabilni del plače (seveda bi bil ta del lahko tudi višji pri zelo uspešnih sodnikih (seštevek bi bil torej nad 100%, tako kot pri manj uspešnih pod 100%)). Ta konkreten ukrep bi bilo dobro začiniti z ukrepom lažjega predodeljevanja spisov med sodišči in tako prisiliti sodnike, ki so do sedaj zaradi pomanjkanja dela na svojih sodiščih večino časa skorajda lenarili, da se vključijo v reševanje primerov na drugih sodiščih. V kolikor bi bil fiksni del sodniške plače dovolj znižan, bi bilo moč doseči stimulacijo pri vsakem posameznem sodniku, sicer zadeva ne bo uspela in tega bi se morali ekonomsko nepodkovani pravniki zavedati.

 

Torej. Šturm bi moral doseči sistem plačevanja sodnikov po učinku (tako kakovostnem kot količinskem). V ta namen bo potrebno uvesti fiksni in variabilni del plače. Fiksni del bi moral biti minimalno znižan na 70% sedanje plače (torej bi bila nova fiksna plača 70% ali manj odstotkov sedanje plače), preostali del pa bi se določil variabilno. Tisti, ki bi delali premalo, bi imeli v končni fazi od sedanje nižjo plačo, tisti, ki bi pa delali več, bi pa imeli višjo plačo. Na ta način bi se lepo razrešil tudi problem omejenega proračuna za sodniške plače.

 

Brez takšnega ukrepa, kot smo ga predlagali (katerega nujen del je precejšnje znižanje fiksnega dela plače) lahko Šturm neha sanjati o takšnih in drugačnih projektih za znižanje sodnih zaostankov, ki roko na srce niso edini problem sodnikov. Dobro bi bilo kaj storiti tudi glede poštenosti, ki ni ravno na seznamu lastnosti povprečnega slovenskega sodnika.

 

Na koncu pa še to. Sicer Šturm govori o projektu odprave sodnih zaostankov. Sami raje uporabljamo izraz zmanjšanje sodnih zaostankov, saj menimo, da je že zmanjšanje v redu, če pa pride celo do odprave (kar je težko verjetno, če se ne bodo upoštevali določeni ukrepi, med njimi tudi naš zgornji predlog), pa še toliko bolj.


Ogled vseh člankov




Komentarji

Avtor: pravda Lokacija: Dolenjska - 13.6.2008 ob 09:14 - IP shranjen
Vsa javnost je zavedena glede dejstva, da sodnike se obtožuje in obsoja samo glede sojenja v nerazumnem roku in za zaostanke, ki so jih ustvarili, kjer pa ni to, tako (recimo) pereč problem, kar pa tudi je.Glavno gonilo nekaterih Sodnikov in sodnic, je pristranskost krivičnost in škodoželjne sodbe in neobsodbe in v prid bogatih in korumpiranih ter monopolnih strank. Sodniki potem namerno nepriviligirano stranko v postopku obsodijo.Se zavedajoč, da tako krivično obsojeno stranko pripeljejo na rob preživetja in propad in izgubo celotnega premoženja, pa se tega zavedajo, da je res tako, samo javnost zavajajo,jo hočejo zatreti in njiim usta zavezati, preko škarji in platna, ki ga imajo na razpolago, če ne pa še policijo pokličejo na pomoč,da jih zaščiti in tako hočejo javnost utišati, pod vsako ceno,ki doživijo kritike in obsodbe javnosti, seveda vse to se dogaja miru in brez komfliktov v državi, njim to uspeva.Če se bi pa kaj zakompliciralo, bi bila zelo težka zadeva, za tistega, ki se je dovolil na protipraven način obsoditi nedolžno stranko in namerno ni hotel obsoditi toženo stranko, pri prevari goljufiji in korupciji,ki jo je storil posameznik,da je prišel na tak način, z sodelovanjem nekaterih sodišč in sodnikov, preko korupcije, do dohodkov in do premoženja.


Avtor: nevenka madic Lokacija: Ljubljana in okolica - 13.6.2008 ob 00:07 - IP shranjen
na vsak način način bi morali uvesti nadzor nad sodniki na sodiščih po celi Sloveniji, saj so se uspavali v svoji avtonomnosti in brez sramu zahtevajo višje plače, kljub svoji neuspešnosti, površnosti ali celo tudi kako drugače motiviranih. Upravičeno sem zelo ogorčena nad njihovimo zahtevami po višjih plačah, saj si še teh ne zaslužijo. Predlagam, da se pregleda delo posameznega sodnika vsaj za eno leto nazaj in ugotovi koliko ima rešenih zadev koliko v teku in kako je voden posamezni postopek. Na podlagi ugotovitev kako je posamezni sodnik strokovno uspešen in dosleden svojemu delu pa naj pričakuje k temu primerni osebni dohodek. Naj se zavedajo, da jih plačujemo iz davkoplačevalskega denarja. Po vseh teh sodnih zaostankih sodeč lahko slepamo, da so bili že preveč plačani najmanj vsak za eno leto. Njihova nadutost pa nima primere in si dovolijo zahtevati še več.
Sama doživljam 18 letno agonijo na sodišču v Ljubljani in sicer delitev premoženja. Postopek je vodila zadnjih osem let sodnica Martina Erzin in , če pregledajo pristojni njeno delo in ko bi še upoštevali njeno pristranost in njeno nedoslednost, površnost, saj mi ni dovolila dokazati resnico in je raje verjela lažem. Tudi sodne sroške je povsem napačno dosodila, seveda meni v škodo. To je slika sodniškega dela in taki sodniki najbolj vpijejo po višjih plačah. Opravičujem se izjemam, ki svoj poklic jemljejo resno in odgovorno predvsem pa pošteno.


Avtor: Sigma Lokacija: Tujina (Other country) - 19.1.2006 ob 16:14 - IP shranjen
Slovenija bo morala sprejeti zakon za popravo krivic zaradi nerazumno dolgih sodnih postopkov v letih po osamosvojitvi. Po tem zakonu se bo pripad novih zadev na sodišča samo še bistveno povečal. Če bodo slovenska sodišča uspela obdržati leta 2010 število sodnih zaostankov pod 700.000 bo IZJEMEN USPEH. 150.000 je znanstvena fantastika.

Vsi komentarji na ta članek


* označuje polja, ki jih je potrebno obvezno izpolniti
Ime*:
Lokacija*:
E-mail:
Spletna stran:
  Krepko Poševno Podčrtano Emotikoni
Komentar*:
(največ 5000 znakov)
Števec znakov:
 

Varnostna koda - Vnesite kodo, ki jo vidite na tej sliki v polje pod to sliko. Kontaktirajte administratorja, če imate težave z vpogledom v kodo. Naloži novo kodo
Powered by Web Wiz CAPTCHA version 2.01
Copyright ©2005-2006 Web Wiz Guide