Spodaj si lahko preberete najnovejše novice iz nekaterih slovenskih medijev
***
Po včerajšnjem članku o fenomenu Vladimirja Prebiliča in Socialnih demokratih je avtorja teh vrstic več virov iz stranke SD opozorilo, da je Prebilič res užaljeno izstopil (iz stranke SD), vendar naj razlog njegovega odhoda ne bi bila njegova "domišljavost", ker ga Borut Pahor ni postavil za obrambnega ministra, ampak nekaj povsem drugega. Prebilič naj bi takrat odšel zato, ker je Pahor "neumno trmoglavil" v podpori Janku Vebru, kot nekomu, ki "mora biti oboje", župan Kočevja in poslanec, Prebilič pa naj bi zato "naredil logično potezo" ter zapustil Socialne demokrate. Pahorju naj bi takrat, kar zadeva Vebra in Prebiliča, sicer nasprotovala tudi Dušan Kumer, nekdanji generalni sekretar SD, in Metka Tekavčič, tedanja predsednica SD v Ljubljani (danes kandidatka za rektorico ljubljanske univerze), a kot rečeno, Pahor je vztrajal, "posledice - kar zadeva Vebra in Prebiliča - so pa znane," dodajajo naši viri ...
Minule dni je dobesedno eksplodiral fenomen Vladimirja Prebiliča. "Novega - in danes že povsem izginulega - Igorja Šoltesa", kot bi rekel Boštjan M. Turk (poglejte si najnovejšo Uro resnice!) ali trenutno evropskega poslanca na listi stranke Vesna, ki se očitno vrača na slovensko politično sceno. Milan Kučan ga je promocijsko in zvito preventivno razglasil za "ne novi", ampak "stari" obraz, manjši mediji, ki jih neposredno obvladuje Robert Golob, pa ga bodo očitno začeli sesuvati, čeprav utegne šele Prebilič na prihodnjih parlamentarnih volitvah zagotoviti zmago levici, toda Prebilič neposredno ogroža Goloba pri njegovem naskoku na drugi premierski mandat.
Da pa slovenska "politika, predvsem pa volitve v Sloveniji že dolgo niso utemeljene na racionalnem", kot v nedeljski kolumni na tem portalu ugotavlja novinar, urednik in politični analitik Rok Čakš, prav epsko dokazuje znova - taisti najnovejši tranzicijski fenomen Prebilič. Ker poglejte:
- Del stranke Socialnih demokratov čisto resno
"Zloglasni" psihoanalitik Roman Vodeb je minulo sredo na Uri resnice mimogrede omenil najnovejši obračun z Bojanom Zalarjem, dolgoletnim direktorjem Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani (UPK), ki naj bi bil povezan z Gibanjem Svoboda, saj naj bi se Golobovi želeli dokopati do občutljivih zdravstvenih kartotek te ustanove, kjer naj bi bile tudi kartoteke nekaterih politikov oziroma poslancev, omenja se celo predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič.
No, nekatera dejstva, vključno z dokumenti, ki jih ekskluzivno objavljamo danes, pa kažejo, da bi temu res lahko bilo tako:
- Verjetno ni naključje, da je o zamenjavi Zalarja, "zaradi sumov nasilja in drugih nepravilnosti na tej kliniki", ki naj tisti četrtek, 27. februarja, na seji sveta UPK ne bi dobil dovolj glasov za ponovno imenovanje, prvi ekstenzivno poročal Odlazkov provladni portal Necenzurirano, ki se ga zadnje čase na družbenih omrežjih prijema tudi vzdevek "jukebox medij", saj se tam članki objavljajo kot na kla
Najbrž je onkraj dvoma, da 79-letni Dimitrij Rupel, nekdanji dolgoletni zunanji minister, diplomat, politik, osamosvojitelj, pisatelj in publicist, sodi med najmarkantnejše osebnosti slovenske tranzicije in dosedanje kratke zgodovine samostojne Slovenije. In - verjetno - prav tako ni dvoma, da bi povsod po svetu ob vlomu v hišo (oz. stanovanje, saj gre za hišo pri Ruplu, to vedo tisti, ki so tam že bili, za nekakšno mešanico hiše in stanovanja) takšne osebnosti, persone, še zlasti če so doslej znane okoliščine vloma tako nenavadne in celo sumljive, kot se to kaže pri nedavnem vlomu v Ruplovo mestno hišo sredi Ljubljane (ob Ljubljanici, blizu Arhiva Slovenije - bila je nedelja, 9. marca, Rupla pa ni bilo v Ljubljani), zvonili vsi zvonovi, mediji pa eksplodirali.
Pri nas pa ... kot da se ni nič zgodilo. Edini večji medij, ki je po ekskluzivni objavi prvega videoposnetka vloma pri Ruplu na omrežju X (na profilu avtorja teh vrstic), sploh malo poročal o tem, je lokalni mariborski časnik Več
Če bi bila Urška Klakočar Zupančič slučajno predsednica parlamenta Velike Britanije ali kakšne druge zahodnoevropske države, bi - pod strahotnim pritiskom medijev - morala že zdavnaj odstopiti. Če ne drugače, zato, ker zaradi kampiranja televizijskih kamer in medijev pred svojim stanovanjem ali hišo, kar bi se sicer dogajalo tudi pred domom družine Zuljan v Kromberku, fizično sploh ne bi mogla v službo, da naslovnic portalov in časopisov sploh ne omenjamo. Pri nas je pa afera Šank rock ena tistih vročih (političnih) zgodb, o kateri vsi govorijo, večinski mediji pa vztrajno molčijo, razen če celo ne obračunavajo z eno od hčerk kitarista Bora Zuljana, ker se je celo drznila javno oglasiti, samo da bi branili političarko.
Medtem pa je uradno postalo znano vsaj naslednje: predsednico državnega zbora in vidno članico Gibanja Svoboda bo zaradi afere Šank rock ter suma storitve dveh kaznivih dejanj (zlorabe položaja in uradnih pravic ter zlorabe javnega denarja) preiskovalo Okrožno državno tož
Za osvežitev spomina: 7. marca smo na tem portalu objavili članek z naslovom "Dars se trese: ko je Ribiča opozorila na početje njegovega brata, je znorel in vpil na članico uprave, naj sprazni pisarno", kjer smo poročali tudi o sporni gradnji nove Darsove poslovne stavbe v Ljubljani ter odvozu kontaminirane zemlje, ki naj bi jo podjetje CGP (gre za gradbeno firmo v lasti zakoncev Vesne in Darija Južne, ki gradi poslovno stavbo Darsa) odpeljalo v Avstrijo, vendar nekateri sumijo, da se to - celo - sploh ni zgodilo in da je ta zemlja v resnici zakopana nekje v Sloveniji.
No, 17. marca so na Darsu na naša vprašanja, povezava s "problematično zadevo", vendarle odgovorili, ampak tako, da so hkrati praktično vse zamolčali:
- Ali držijo informacije, da podjetje CGP še vedno ni dostavilo ustreznega potrdila, da je bila kontaminirana zemlja res odpeljana v Avstrijo?
Informacija ne drži. Dars razpolaga z vso relevantno dokumentacijo, ki potrjuje odvoz kontaminirane zemljine.
- Ali držijo informacije
... Aleksander Čeferin, predsednik Uefe, pa tako prvič skoraj osebno vstopa tudi na funkcijo vodenja enega od slovenskih še vedno malo državnih podjetij. (foto: Bobo)
Andreja Lončar, nekdanja novinarka Financ, ki danes piše za Šolakov N1 Slovenija in Forbes, brez dvoma sodi med najboljše novinarke (novinarje) svoje generacije, specializirane za poslovni svet, če ni celo najboljša. Tudi njen zapis po petkovi volilni skupščini največje slovenske zasebno-državne družbe Petrol, kjer med drugim korektno opiše nekatera pomembna ozadja novih članov Petrolovega nadzornega sveta, je na višji ravni slovenskega žurnalizma ...
Vir: Forbes / N1 / Andreja Lončar
... žal pa v medijih potem umanjka nekaj ključnih ugotovitev, kaj se je na skupščini Petrola dejansko zgodilo. Zgodilo se je namreč naslednje:
- Golob ali Golobova vlada nista dobila praktično nič(esar), tako rekoč nobenega nadzornika. Marko Jazbec je namreč predvsem del precej zaprte strukture tako imenovanih "bankirjev" (Borut Jamnik ...), ne
Po razkritjih na našem portalu, povezanih z "afero Šank Rock", je zoper predsednico državnega zbora Urško Klakoćar Zupančič (Gibanje Svoboda) že vloženo naznanilo (kar je nekoliko milejša oblika ovadba) - zaradi suma storitev najmanj dveh kaznivih dejanj, in sicer zlorabe položaja in uradnih pravic ter zlorabe javnih sredstev.
Vir: spletna stran CI ADSS
Naznanilo, ki ga je - 14. marca - podpisala tako imenovana Civilna iniciativa Aktivnih državljanov samostojne Slovenije (CI ADSS), je poslano na Specializirano državno tožilstvo in Nacionalni preiskovalni urad.
Celotno naznanila zoper Urško Klakočar Zupančič si lahko preberete tukaj.
CI ADSS je sicer že znana po nekaj odmevnih kazenskih ovadbah, ukvarjajo pa se - tako vsaj piše na njihovi spletni strani - z odkrivanjem in preprečevanjem kriminala in korupcije v pravosodju, policiji, gospodarstvu, politiki in kriminalni sferi.
Novinarka Suzana Kos na portalu Info360.si in omrežju X razkriva, da "Golobovi" za nadzornico Zavarovalnice Triglav želijo osebo, ki je "pridelala" najvišjo globo Banke Slovenije doslej, in osebo, ki je zavarovalnico videla od znotraj le takrat, ko je zavarovala svoj avto. V drugem primeru, piše Kosova, gre za Marka Boštjančiča, direktorja družbe MBO komunikacije, ki je - pod Golobovimi, skupaj z Žigo Debeljakom, Golobovim predsednikom uprave Slovenskega državnega holdinga - že postal član nadzornega sveta Telekoma Slovenije, v prvem primeru pa za Barbaro Cerovšek Zupančič, članico uprave Deželne banke Slovenije, ki je po podatkih Banke Slovenije, zaradi več kršitev bančne zakonodaje, dobila menda najvišjo "osebno" globo doslej, 2.500 evrov, njena banka - DBS - pa dodatnih 90 tisoč evrov kazni. Globa, ki jo je fasala omenjena bančnica, se je konkretno nanašala na njeno odgovornost zaradi kršitev s področja upravljanja kreditnega tveganja.
Toda vsaj pri kadrovanju Barbare Cerovšek Zupanč
Pravijo, intimni in poslovni partner ter kitarist Bor Zuljan ima "posebno prepustnico", da se izogne varnostnemu pregledu in rentgenu pri vhodu v državni zbor, kar sicer ni dovoljeno. Potem pa iz predsedniških soban Urške Klakočar Zupančič kar sam kliče natakarje državnega zbora in naroča "malo šampanjčka". Plača pa kabinet predsednice DZ, beri: davkoplačevalci.
To je verjetno tudi razlog, da si je UKZ dala - kot prva predsedujoča/predsedujoči državnemu zboru v zgodovini slovenske države - montirati posebno dodatno varnostno napravo za vstop v svoje predsedniške prostore.
Na vhodu v prostore predsednice državnega zbora
Toda prav njeno "onegavljenje" z Borom Zuljanom, tako naši viri blizu vrha Gibanja Svoboda, in njeno izsiljevanje, da bi ji državni zbor pogodbeno financiral ljubimca (Zuljana), je bil povod za Golobov - sicer nesojeni - obračun s Klakočarjevo (nekateri iz Svobode jo včasih opisujejo tudi kot "neuravnovešeno kuro"), kar se je, spomnimo, dogajalo na tisti strašni seji sveta