Spodaj si lahko preberete najnovejše novice iz nekaterih slovenskih medijev
***
Estradništvo slovenske politike po vzoru Vučićeve Srbije očitno dobiva neslutene razsežnosti. Po navedbah naših virov naj bi namreč Robert Golob, premier in lider Gibanja Svoboda, zdaj že razvpito fotografijo z ljubljanske tržnice (posneto minulo soboto), kjer sedi z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in Milanom Kučanom, še pred objavo na omrežju X (profilu avtorja teh vrstic) sam pošiljal poslancem Svobode, znotraj zaprte skupine na Signalu (dostopne poslancem, ne pa tudi ministrom Svobode), zraven pa pripisal in se hvalil, da on pride do Kučana kadarkoli hoče.
Če to drži, potem ni daleč ocena, da je tudi fotografiranje zrežiral Golob, prek Jankovića, ker je očitno ocenil, da mu to srečanje, če pride v javnost, tudi najbolj koristi. In kaže na to, khm, kaj vse je Golob pripravljen narediti, samo da ostane na oblasti.
Tej logiki posredno pritrjuje tudi Kučan ...
Vir: Tarča na TVS, 21. 11. 2024
... ki je za za včerajšnjo Tarčo (TV Slovenija, kjer je bila ta fotografija skoraj najpomemb
Da se na javnem razpisu, kirurško natančno prirejenem za NVO-je, milijoni evrov razdelijo politično "našim" vladnim nevladnikom oziroma petkovim kolesarjem in kjer notorni Filip Dobranić Muki pobere enako vsoto denarja kot Olimpijski komite Slovenije, danes ni več skoraj nobena alarmantna novica, saj to je že utečena praksa Golobove vlade. Je pa vsekakor novost in škandal brez primere, da si vlada neposredno financira izrazito navijaške medije in celo posamezne novinarje, za povrh pa še Društvo novinarjev Slovenije, skozi "Javni razpis za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva 2024", ki ga je pravkar izvedlo ministrstvo za javno upravo.
Na tem javnem razpisu, ki načelno absolutno nima nobene povezave z mediji, so namreč denar, poleg Časorisa, časopisa za otroke, ki ga ureja nekdanja novinarka Dela Sonja Merljak, dobili portal Oštro (Anuška Delić - 140 tisoč evrov), Metina lista (Nataša Briški - 70 tisoč evrov) in Društvo novinarjev Slovenije (tam sedi gener
Med serijo siceršnjih bolj ali manj znanih trenj in spopadov med predsednico republike Natašo Pirc Musar in predsednikom vlade Robertom Golobom se je med obema - po naših zanesljivih informacijah - vnela še ena zakulisna in zaenkrat še čisto tiha bitka - tokrat za avdienco (beri: kdo bo prej, če sploh kdo kdaj bo) pri novoizvoljenem predsedniku Združenih držav Amerike Donaldu Trumpu. Kot nekakšno njuna "bitka za bližino Trumpa", pri čemer so, tako naši viri, "sproženi vsi kanali".
Na prvi pogled bi seveda lahko stavili na NPM, nenazadnje, bila je odvetnica Melanie Trump in njenega očeta Viktorja Knavsa, toda vse se vedno skriva v podrobnostih. Manj znano je namreč, da Pirc Musarjeva kot odvetnica gospoda Knavsa ni bila ravno najbolj bleščeča, prej obratno (vsaj kar zadeva Knavsove tožbe zaradi člankov avtorja teh vrstic), in spomnimo se tistih televizijskih posnetkov iz Ljubljane, ko NPM in Knavs zapuščata sodišče, in agresivnih potez NPM zoper prisotne novinarje, bilo je videti kar zop
"Zgodovinska" fotografija, posneta minulo soboto v enem od lokalov na ljubljanski tržnici, je 24 ur po objavi na omrežju X (profilu avtorja teh vrstic, kakopak) dosegla že več kot 100 tisoč ogledov. Te fascinantne številke, primerljive z najbolj gledanimi televizijskimi šovi ali športnimi prenosi, sicer niso presenetljive, glede na zgodovinski kontekst novih obrazov, ki praviloma odstopajo, ko jih obišče Milan Kučan, in fantastični trenutek, ki ga je ujel priložnostni fotograf, kot bi šlo za kakšnega s pulitzerjem nagrajenega fotoreporterja iz 90. let prejšnjega stoletja: na levi Zoran Janković v zanj tipično agresivni pozi, na sredini Robert Golob z upognjeno glavo, desno pa "stari" Kučan, ki "šola" Goloba.
Fotografija nam tako tudi slikovito prikaže in komentira tisto resnično razmerje moči med pričujočimi akterji tranzicijske levice, pri čemer seveda niti slučajno ni izključeno, da premier Golob zgolj prevarantsko hlini vidno podrejenost in ponižnost.
Medtem ko je nastajala ta fotogra
Zaradi trenutnih zdravstvenih težav avtorja teh vrstic danes - pred jutrišnjim (sobotnim) ustanovnim kongresom Demokratov - žal ne moremo objaviti daljše ekspertize nastajanja nove stranke Anžeta Logarja, zato le nekaj najpomembnejših tez, ampak telegrafsko, bolj kot opomnik:
- Kongres bo v mariborskem hotelu City (ob 11.00), ki je bil nekoč del poslovnega in nepremičninskega kraljestva Zorana Šolaje, pred leti enega od najzloglasnejših mariborskih tranzicijskih podjetnikov.
- Logar je doslej, celo vrsto let, znotraj SDS in tudi med širšo javnostjo, veljal za prestolonaslednika Janeza Janše, poslej pa bi lahko postal tako imenovani "desni Borut Pahor".
- A do tega cilja in statusa je še zelo dolga pot, če ga bo Logar sploh kdaj dosegel. Leo Oblak, nekdanji radijski mogotec, ki je sodeloval pri ustanavljanju Državljanske liste Gregorja Viranta, zdaj pa je nekakšen Logarjev svetovalec na daljavo, je prepričan, da je Logarjev potencialni domet celo do 37 odstotkov volivcev, skoraj enako, kot
No, to je pa huda sobota na slovenski desni sredini. Saj ne gre samo za ustanovni kongres nove stranke Anžeta Logarja - "mariborskih" Demokratov (več o tem pišemo jutri), ampak tudi za organizirani puč proti "prvaku" Slovenske ljudske stranke Marku Balažicu, zadaj pa se potihoma kuhajo vrnitev Petra Gregorčiča iz Združenih držav Amerike, združitveni poziv Marku Lotriču (predsedniku državnega sveta, ki ustanavlja novo politično stranko, in tiha prisega predsednika Nove Slovenije Mateja Tonina:
- Pravijo nekateri naši viri iz SLS, da bo/je mariborski kongres Logarjevih Demokratov mačji kašelj proti temu, kaj se te dni spet dogaja znotraj Ljudske stranke. Namreč, vidna člana SLS Franc Čebulj, dolgoletni župan občine Cerklje na Gorenjskem, in Nina Strah, tesna sodelavka Petra Gregorčiča iz volilne kampanje za evropske volitve, na odprti sceni snujeta upor proti Balažicu. Tako sta za 16. novembra, ob 10. uri v stavbi Čebuljeve občine, na svojo roko sklicala "posvet o prihodnosti SLS" ...
...
Kot smo - na tem portalu - že napovedali: Rok Marolt, neuspešni generalni sekretar Gibanja Svoboda, se vrača na Kontrolo zračnega prometa (KZP), tokrat kot pomočnik generalnega direktorja Srečka Janše, ki je "šef" tega podjetja postal letos poleti, na podlagi dogovora na vrhu Svobode med Robertom Golobom, ministrom za finance Klemnom Boštjančičem in takrat odhajajočo generalno sekretarko Svobode Vesno Vuković, potem ko je Marolt kot direktor KZP dogovorno odstopil (marca), ker je prevzel funkcijo sekretarja Svobode - namesto notorne Vukovićeve.
No, zdaj se taisti Marolt - kot rečeno - vrača na "Kontrolo letenja", tokrat prek celo več kot očitno fingiranega javnega razpisa ...
... pripravljenega in objavljenega samo zaradi Marolta, ki je tudi, preverjeno, prijavljen.
Naši viri navajajo, naivno prijavljenih kandidatov/kandidatk je sicer veliko, toda izbran bo Marolt, saj je spet tako že vse vnaprej dogovorjeno. Povedano drugače, v teh minulih nekaj mesecih se pred nami, vsem na očeh, tudi p
"Najslabši novinar bi jo vprašal, kakšen performans pripravljate v Ljubljani," se je po tistem intervjuju Marcela Štefančiča jr. s famozno Marino Abramović (oddaja Marcel, 5. novembra na prvem programu TV Slovenija) na facebooku razburjal Marijan Zlobec, znani upokojeni kulturni novinar časnika Delo, ljubljanski umetnosti kritik in publicist Brane Kovič pa je - prav tam - ugotovil, da je "Marcel v razgovoru z Marino Abramovič izpadel velik bebec". Zlobec je sicer do Abramovićeve precej duhovito kritičen. Tako med drugim navaja, da je Abramovićeva "edina Srbkinja na svetu, ki se niti v Ljubljani noče pogovarjati v svojem maternem jeziku".
No, vse to so dogaja ob - te dni - odmevni novici, da multimedijska umetnica Marina Abramović prihodnje leto prihaja v ljubljansko Cukrano na "veliko restrospektivno razstavo" del njenega pokojnega partnerja Ulaya in Marine (nje), imenovano Art Vital. Del slovenske javnosti pa hkrati upravičeno razburjajo govorice, da naj bi razstava pokojnega Ulaya, si
Čeprav Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, zadolžen za mednarodne odnose, zunanjo politiko in nacionalno varnost, med boljšimi poznavalci slovenske politike in diplomacije velja za "ameriškega človeka", se je nedavni obisk predsednika vlade Roberta Goloba v Beli hiši (22. oktobra) sprevrgel v nenavadno serijo zaporednih fiaskov. No, gremo kar po vrsti:
- Sprejem pri odhajajočem predsedniku Združenih držav Amerike Joeju Bidnu je bil - kakopak - namenjen predvsem slovenski javnosti (ameriški mediji so ga praktično povsem spregledali), toda glej ga zlomka. Po tem Golobovem obisku Bele hiše Gibanje Svoboda na anketah javnega mnenja strmo pade (na pičlih 12 odstotkov podpore), Golob pa se tako rekoč sramotno znajde celo na samem repu lestvice "priljubljenih politikov" v državi.
- Golob pred pogovorom z demokratskim predsednikom Bidnom dramatično napove veliko mednarodno akcijo, ki naj bi se zgodila po njegovem obisku Bele hiše, a še danes nič od tega, je pa sledila veli
Najnovejše merjenje moči med predsednico republike Natašo Pirc Musar in predsednikom vlade Robertom Golobom (sporno vabilo NPM, 23. oktobra poslano kitajskemu predsedniku XI Jinpingu, kar je avtor teh vrstic ekskluzivno razkril minulo sredo na omrežju X), presega siceršnje folklorne notranjepolitične spopade med obema akterjema (od marca dalje se menda "ne pogovarjata več") pa tudi navadno zunanjepolitično soliranje. Saj Kitajska pač ni kar "neka država", pošiljati vabilo kitajskemu predsedniku tik pred zmago Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA pa je sploh strahotno strateško občutljivo. Pomembne in odločilne poteze v mednarodnih odnosih, četudi gre za manjšo državo, kot je Slovenija, so namreč vedno stvar državnega in nacionalnega interesa. Toda pri nas očitno eni menijo, da pri Američanih nimajo (več) šans, pa bi šli h Kitajcem.
Mimogrede, pri tolmačenju pristojnosti znotraj slovenske zunanje politike ima tokrat vendarle bolj prav kabinet predsednika vlade, vsaj če natančno