O korupciji je bilo narejenih precej raziskav, tako tujih kot domačih. V tej temi se bomo osredotočili predvsem na raziskave o korupciji v Sloveniji, omenili bomo pa še bistvene mednarodne raziskave. Dober vir informacij o raziskavah o korupciji je spletna stran Komisije za preprečevanje korupcije.
Domače raziskave:
Stališča do korupcije:
Raziskava o gospodarskem in poslovnem okolju, poslovni etiki in neuradnih plačilih na Slovenskem
Korupcijska klima v srednje in vzhodnoevropskih državah (leto 2004)
Korupcijska klima v srednje in vzhodnoevropskih državah (leto 2001)
Leta 2008 je Komisija za preprečevanje korupcije Republike Slovenije izvedla raziskavo o korupciji med slovenskimi novinarji.
Pojav korupcije med novinarji (2008)
Indeks zaznave korupcije:
2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Transparency International je aktivna tudi pri drugi raziskavi, Bribe Payers Index, to je Indeks dajalcev podkupnin. Indeks dajalcev podkupnin dopolnjuje Indeks zaznave korupcije, to pa zato, ker se indeks zaznave korupcije ukvarja predvsem z jemalci podkupnin, medtem ko se indeks dajalcev podkupnin ukvarja, kot že samo ime pove, z dajalci podkupnin. Ta indeks je Transparency International objavila v letih 1999 in 2002 in nazadnje leta 2006. Dodatno: Transparency International je izvedla še dve BPI (Bripe Payers Index) raziskavi. In sicer leta 2008 in 2011. Raziskavi dodajamo k seznamu povezav.
Indeks dajalcev podkupnin:
Opozarjamo tudi na raziskavo BEEPS Business Environment and Enterprise Performance Survey. gre za rasikavo, ki sta jo skupaj začeli Evropska unija in Svetovna banka. Namen BEEPS-a je ocenjevanje kakovosti poslovnega okolja, med drugim tudi, kar zadeva korupcijo, zaradi česar lahko BEEPS štejemo med raziskave, ki obravnavajo korupcijo. Raziskava je bila izvedena v letih 1999, 2002, 2004 in 2005
BEEPS:
Podatke za vsa leta (1999, 2002, 2004 in 2005) najdete na spletni strani Business environment and enterprise performance survey. Opomba: Tudi leta 2009 je izvedena raziskava BEEPS. Tudi to najdete na omenjeni povezavi.
Ocenjevanje Slovenije s področja korupcije
Slovenija je bila na področju korupcije ocenjevana s strani različnih institucij, sploh v času, ko je bila kandidatka za vstop v Evropsko unijo. Ocene različnih institucij podajamo na tem mestu.
Svet Evrope (GRECO):
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj, v okviru nje pa dejansko skupina držav za boj proti korupciji (Greco) je Slovenijo in stanje korupcije in protikorupcijskega boja v njej ocenjevala že od časa, ko je bila še kandidatka za vstop v Evropsko unijo. V ta namen obstajata poročili o prvem in drugem krogu ocenjevanja s strani Greca. Poročila o ocenjevanju Slovenije s strani Greca se nahajajo na spletni strani Komisije za preprečevanje korupcije. Kot zanimivost naj povemo, da opravlja gospod Drago Kos že drugi mandat predsednika Greca. Dodatek: Dragu Kosu se je končal mandat predsednika Greca. Novi predsednik Greca bo prišel iz Hrvaške.
GRECO Skupina držav proti korupciji – Prvi krog ocenjevanja 2000
– GRECO Skupina držav proti korupciji – Prvi krog ocenjevanja – dodatek 2005
– GRECO Skupina držav proti korupciji – Prvi krog ocenjevanja – drugi dodatek 2006
GRECO Skupina držav proti korupciji – Drugi krog ocenjevanja 2003
GRECO Skupina držav proti korupciji – Poročilo: Inkriminacije (2007)
GRECO Skupina držav proti korupciji – Poročilo: Transparentnost političnih strank (2007)
OECD Poročilo o izvajanju konvencije in priporočil iz leta 1997
Slovenijo je ocenjevala tudi Evropska unija v času, ko je bila ta še kandidatka za vstop v EU. Podajamo povzave do poročil, v katerih so tudi ocene o korupciji v Sloveniji, sicer zelo pavšalne in zato ne preveč uporabne. Podali bomo vsa poročila:
Poročila Evropske komisije o napredku Republike Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo:
Sicer pa je Vlada Republike Slovenije na podlagi zgornjih poročil sama podajala lastna poročila (gre praktično za identične tekste, jih pa podajamo zaradi želje po celovitosti informacij)
Poročila Vlade Republike Slovenije o napredku pri vključevanju v Evropsko unijo
Zanimivo je tudi mnenje Evropske komisije, ki ga je podala v Agendi 2000
Agenda 2000 – Mnenje Komisije o prošnji Slovenije za članstvo v Evropski uniji
Druge raziskave
Tu gre za druge raziskave, ki ne obravnavajo nujno korupcije kot glavni ali eden izmed osnovnih predmetov raziskave, jo pa omenjajo.
Indeks ekonomske svobode:
Nazorna lestvica držav za tekoče leto
Preglednica razčlenjenih ocen po sklopih za vse države za tekoče leto
Podatki za Slovenijo za tekoče leto
Spletna stran za ves svet s podatki za nazaj
Makroekonomski podatki po vseh državah